Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul CPC - raspuns la intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul CPC - raspuns la intampinare

buna seara,
incerc sa formulez un raspuns la intampinare pentru o ,,mica''amenda de la ITM de
15.000(ce mai este ,,mia'' pentru institutii) si nu-mi gasesc cuvintele sa o formulez,
va rog nu ma lasati la greu.
va multumesc.
#-o,:frantic::sorry:
incercati folosind cuvintele dvs sa formulati un raspuns la aparile formulate de intimata prin intampinare.nu exista o sanctiune la nedepunerea raspunsului la intampinare asa ca nu sunteti obligat sa o formulati.
Art. 201 cod procedura civila

(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care este obligat să depună răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare.

... deci, este obligatoriu acest raspuns la intampinare!

nu este o formula standard si nici formular pentru raspunsul la intampinare!

Trebuie sa demontati tot ce scrie in intampinare, paratul. Folositi cuvinte simple, propozitii cat mai scurte si la obiect.

Poate ar fi bine sa apelati totusi la un avocat... cheltuielile cu avocatul se vor adauga la cheltuielile de judecata, in cazul in care veti castiga!

Atentie: daca nu castigati si veti dori sa faceti recurs, va fi obligatoriu sa va reprezinte un avocat!
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Care este totusi sanctiunea nedepunerii raspunsului la intampinare?
Sancţiunea nu poate fi alta decît aceea stabilită pentru nedepunerea întîmpinării: decăderea din dreptul de a mai invoca excepţii în legătură cu susţinerile din întîmpinare ale pîrîtului (intimatului, în acest caz), mai puţin a celor de ordine publică, precum şi decăderea din dreptul de a invoca probe în legătură cu susţinerile din întîmpinare (cu excepţia acelor probe a căror nevoie ar rezulta ulterior, din mersul dezbaterilor)
-este nevoie de răspuns la întâmpinare pt. întâmpinările fiecărei părți introduse în judecată?!
-am (re)primit aceeași întâmpinare *(formulată și redactată identic, doar emitentul și evident semnatarul, diferă), la diferență de 3 zile, deși eu trimisesem între timp răspuns la prima întâmpinare...;
-dacă totuși trebuie însă un „nou” răspuns - pot trimite și eu la rândul meu, același răspuns la întâmpinare a doua oară?!:giggle: